Ezen a weboldalon sütiket (cookie) használunk annak érdekében, hogy javíthassuk a felhasználói élményt és jobb szolgáltatást nyújthassunk.  További információ adatvédelmi nyilatkozatunkban található.
Elfogadom

Amit egy csecsemő alvása kapcsán tudni érdemes

Amit egy csecsemő alvása kapcsán tudni érdemes

Egy csecsemő alvással tölti a mindennapjainak nagy részét, számára ösztönösen ez az egyik legfontosabb tevékenység az evés mellett. Azzal, hogy a születésekor egy teljesen új világba csöppent, rengeteg külső hatás éri, amiket ki kell pihennie.

A babák az első 1 évben mennek keresztül a leglátványosabb változásokon. Nő a testsúlyuk és a testhosszuk, valamint többek között kifejlődik a hőháztartásuk, az idegrendszerük és a mozgáskoordinációjuk is. Emiatt egy nap akár 10-12 órát is simán végigalszanak. A szervezetüknek ugyanis szüksége van a pihenésre ahhoz, hogy megfelelően tudjon fejlődni. 

Ugyanakkor nem csak ez az egyetlen dolog, amit érdemes tudni a picik alvásáról. Amellett, hogy többet alszanak, mint mi, felnőttek, máshogy is teszik azt. Pontosan miben is különbözik az alvásuk? Miért fontos, hogy minőségi kiegészítőkkel megfelelő körülményeket teremtsünk számukra a pihenéshez?

Ebben az írásunkban erről lesz szó, hogy minden fontos tudnivalót összefoglaljunk számodra.

Egy csecsemő alvása rövidebb periódusokban zajlik

A babáknál nem ritka, hogy az elalvás után 1 órával elkezdenek mozgolódni. Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy nyugtalanul alszanak, egyszerűen csak sokkal hamarabb lépnek át az úgynevezett felszínes alvási periódusba. Ez nagyjából 10-15 percig tart, majd átlépnek vagy visszalépnek a mély alvásba. 

Nekünk, felnőtteknek a felszínes alvási ciklus általában 90-120 percig tart, azaz 1,5-2 órán keresztül. Majd ezt követően kerülünk a mély alvási fázisba, ami szintén legalább ennyi ideig szokott tartani. Látható tehát, hogy az újszülöttek nem alszanak olyan mélyen, mint mi még akkor sem, ha alapvetően zavartalan az éjszakájuk. 

Talán nehéz elhinni, de az éjjeli ébredések hasznosak

Ha megfigyeljük egy csecsemő alvását, észrevehetjük, hogy éjjelente gyakran felébred. Ez általában akkor történik, amikor épp a felszínes alvási ciklusban van, tehát erre akár óránként sor kerülhet. Az ébredések nagyrészt azért történnek, mert a baba teste valamire fel akarja hívni a figyelmet.

Például arra, hogy az este elfogyasztott anyatej megemésztődött a gyomrukban és emiatt éhesek vagy mert eldugult az orruk. Esetleg fáznak vagy túl melegük van. Ilyenkor nem lenne jó, ha tovább aludnának, az éjjeli ébredések tehát egyfajta figyelmezetőként szolgálnak. 

Ennek tudatában jogosan merül fel benned a következő kérdés. Ha a pici gyakran mozgolódik, netán fel is ébred éjjel, hogy tudod megakadályozni, hogy lerúgja magáról a takarót? A válasz egyszerűbb, mint gondolnád: ne takaróba bugyoláld be, hanem hálózsákba.

Ez a szivárványos mintájú Prémium hálózsák például remek választás. Nemcsak az alsó testét melegíti, hanem a nyakát, mellkasát is. Ráadásul különleges kivitelben készült, aminek köszönhetően bármelyik babaszobában jól mutat.

Ahogy nőnek, egyre nyugodtabban alszanak

Nem kell aggódnod, egy csecsemő alvása csak az elején ennyire mozgalmas. Idővel, ahogy a babád egyre nagyobb és fejlettebb lesz, nem fog felébredni olyan gyakran, mint az első hetekben, hónapokban.

3-6 hónapos kor között akár már 5 órát is átalszik anélkül, hogy aktívan mozgolódna vagy felébredne. Addig a hálózsák használatával kellemesebbé teheted számára az alvási periódusokat, miközben megóvod attól, hogy kitakarózzon és megfázzon. 

Nálunk nemcsak ezt, hanem sok más hasznos kiegészítőt is megtalálsz, amik könnyebbé és praktikusabbá teszik számotokra a mindennapokat.